Hak-lı Çarşambalar’da sıra “Cinsiyet Uyum Sürecinin Hukuki Boyutu”nda!

Hak-lı Çarşambalar’da sıra “Cinsiyet Uyum Sürecinin Hukuki Boyutu”nda!

hak-li-carsambalar-da-sira-cinsiyet-uyum-surecinin-hukuki-boyutu-nda


Hak-lı Çarşambalar etkinlik serisi, “Cinsiyet Uyum Sürecinin Hukuki Boyutu” etkinliğiyle devam ediyor. Kaos GL, SPoD ve 17 Mayıs Dernekleri, 16 Haziran Çarşamba 19.30 cinsiyet uyum sürecinin hukuki boyutundaki güncel bilgileri katılımcılarla paylaşmak için söyleşi düzenliyor.


Etkinlikte, SPoD Hukuk Koordinatörü Av. Hatice Demir aşağıdaki sorulara yanıt verecek:

*Cinsiyet Uyum Süreci'nin hukuki boyutu nedir?

*Cinsiyetin yasal tanınması süreçlerinde hangi mevzuat ve kaynaklar bize yardımcı olur?

*Hangi davayı ne zaman açmalıyız?


Etkinlik başta translar olmak üzere herkese açık. Katılmak için kayıt yaptırmak yeterli.

Kayıt yaptırmak için tıklayın!


Hak-lı Çarşambalar!


“Cinsiyet Uyum Sürecinin Hukuki Boyutu” etkinliği, “Hak-lı Çarşambalar” başlığıyla düzenlenen etkinlik serisinin üçüncüsü. Kaos GL Hukuk Koordinatörü Av. Kerem Dikmen ve SPoD Hukuk Alan Koordinatörü Av. Hatice Demir’in yürüttüğü çalışma kapsamında her hafta farklı bir konuda uzmanlar konuşuyor.


Etkinlik serisi, 2 Haziran Çarşamba günü “Haklarımız ve Gözaltı” çevrimiçi söyleşisi ile başladı. Av. Tuğçe Nazlı Akın’ın, gözaltı ve yakalama işlemlerine dair, “Gözaltı ve yakalama ne demektir, hangi hallerde yapılabilir, haklarımız nedir?” sorularını yanıtladığı etkinliğin moderatörü ise SPoD Hukuk Alan Koordinatörü Av. Hatice Demir’di.


Hak-lı Çarşambalar etkinlik serisinin ikincisi ise “Hukukçular İçin LGBTİ+ 101” etkinliğiydi. İnteraktif bir ortamda gerçekleşen etkinliğe Av. Hatice Demir sunumuyla katkıda bulundu. LGBTİ+ literatürünün aralıklarla güncellenmesini LGBTİ+ hareketinin dinamikliğiyle ilişkilendiren Demir, kimi zaman bu güncellenmeye dair hukukçular arasında da şikayetlerin duyulabildiğini belirterek Kaos GL’nin, SPoD’un ve 17 Mayıs Derneği’nin hukuk alanda gerçekleştirdiği çalışmalara dikkat çekti.


Seri kapsamındaki diğer etkinlikler şöyle:

·       Türkiye'de Seks İşçiliği- Yasal Mevzuat ve Pratik Karşılaştırması

·       Onur Yürüyüşlerimiz Duruşma Salonlarına Sığar Mı?

·       HIV ve Hukuk

·       Yaşlı LGBTİ+'lar Vardır

Etkinliklere başvuru linkleri her etkinlikten bir hafta önce KaosGL.org’ta yayınlanacak. Takipte kalın!


*Bu etkinlik, Expertise France’ın desteklediği “Türkiye’de LGBTİ+ Hakları İçin Savunuculuk” ve İsveç Kalkınma Ajansı’nın (SIDA) desteklediği “Gökkuşağı Projesi” kapsamında yapılmaktadır. Bu durum, etkinlik içeriğinin ve etkinlikte konuşulanların Expertise France’ın ve/veya SIDA’nın resmi görüşünü yansıttığı anlamına gelmemektedir.