Cinsiyetin Hukuken Tanınması söyleşisine davetlisiniz!

Cinsiyetin Hukuken Tanınması söyleşisine davetlisiniz!

cinsiyetin-hukuken-taninmasi-soylesisine-davetlisiniz


Kaos GL Derneği, LGBTİ+ haklarına ilişkin iyi örnekler yaygınlaştırmak ve bu alandaki yerel ve küresel çalışmaları görünür kılmak için çevrimiçi olarak hukuk alanındaki etkinliğinin ikincisini gerçekleştiriyor!


“LGBTİ+ Hakları: Cinsiyetin Hukuken Tanınması” etkinliği 10 Haziran Perşembe günü saat 20.00’de yapılacak. Çevrimiçi olarak Zoom üzerinden gerçekleştirilecek etkinliğe ILGA Avrupa Kıdemli Politika Sorumlusu Cianán Russell katılacak. Etkinliğe kayıt yaptıranlar için Türkçe-İngilizce simültane tercüme olacak.


Kayıt yaptırmak için tıklayın!


Etkinlikte neler konuşulacak?


ILGA Avrupa bünyesinde trans, insterseks, sağlık, eğitim ve Avrupa Birliği ile Avrupa Konseyi'nde toplumsal cinsiyet karşıtı hareket gibi konular kapsamında görev alan Cianán Russell etkinlik kapsamında;

- Cinsiyetin hukuken tanınması ile ilgili uluslararası insan hakları standartları

- Avrupa'dan iyi örnekler

- Avrupa Bölgesinde trans kişilerin insan haklarını korumak ve geliştirmekle ilgili zorluklar ve mücadele konularında sunumunu gerçekleştirecek.


Cianán Russell kimdir?


Cianán Russell, ILGA Avrupa bünyesinde trans, intersex, sağlık, eğitim ve Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi'nde toplumsal cinsiyet karşıtı hareket gibi konular ile ilgili görev yapan kıdemli politika sorumlusudur. LGBTI aktivizmine 1996'da ABD'de başlamıştır ve ILGA Avrupa'dan önce Indiana Trans Hakları Savunuculuk İttifakı (ABD), Asya Pasifik Trans Ağı ve Transgender Europe'da çalışmıştır.  Cianán, aynı zamanda, cinsel şiddet, cinsel saldırı ve tecavüze maruz kalan trans ve çeşitli cinsiyetlerden kişilerin ihtiyaçları ve bakımı konularında savunuculuk ve farkındalık geliştirme konularında çalışan uluslararası bir STK olan Trans Hayatta Kalanlar Ağı'nın yöneticisidir. Bakım için WPATH (Dünya Trans Sağlığı Örgütü) Standartlarının 8. Versiyonu için kurulan Çalışma Grubunda görev almıştır ve GATE Trans Erkek ve HIV Çalışma Grubunun ve Manish Cave Ekibi'nin bir üyesidir.


Serideki diğer etkinlikler


“LGBTİ+ Hakları: AİHM Bireysel Başvurularında Ayrımcılık” etkinliği 7 Haziran Pazartesi günü saat 20.00’de yapılacak. Çevrimiçi olarak Zoom üzerinden gerçekleştirilecek etkinliğe Avrupa Konvansiyonu sistemi ve uluslararası koruma ve göç konularında uzman, insan hakları hukukçusu Gizem Üliç Karaağaçlı konuk olarak katılacak. Çalışmalarına Almanya/Baden-Württemberg bölgesinde insan hakları hukuku konusunda bağımsız uzman ve danışman olarak devam eden Gizem Üliç Karaağaçlı etkinlik kapsamında şu başlıklara değinecek:


*AİHM içtihadında LGBTİ+'ların özel yaşam ve aile hakkı

*Ayrımcılıktan ve şiddetten korunma hakları


Kayıt yaptırmak için tıklayın.


*Bu etkinlik, Avrupa Birliği'nin desteklediği Eşit Haklar için Savunuculuğu Güçlendirme Projesi kapsamında yapılmaktadır. Bu durum, etkinlik içeriğinin ve etkinlikte konuşulanların AB'nin resmi görüşünü yansıttığı anlamına gelmemektedir.