1. ENGLISH
Yayınlar > Dergi

Güncel Dergi

171 - Queer Göç II

Kaos GL olarak yaşadığımız coğrafyadaki LGBTİ+’ların yaşadığı iç ve dış göçün arka planında yatan nedenlere bakmak gerekliliğiyle hazırlamaya çalıştığımız dosyada, bütün bu kapsamı aktarabilmek için tek bir sayı yeterli olmadı. Dolayısıyla önceki sayımız Queer Göç’ün dosya kapsamını Türkiye’den Almanya’ya yönelen göçleri kavramaya ayırdık.

Bu sayımızda ise, “LGBTİ+ aktivistler neden göç ediyor? LGBTİ örgütleri olarak LGBTİ+’ların göç gerekçeleri ve bu göçün ardından yaşanılan zorluklar neler? Göç LGBTİ+'ların eğitim hayatını, sosyal yaşamını, sosyal haklara erişimini nasıl etkiliyor? Mülteci LGBTİ+’ların Türkiye ve Türkiye dışındaki durumu nedir? Avrupa ve Göç politika metinleri bizlere ne söylüyor?” gibi soruların cevaplarını birçok akademisyen ve aktivist ile birlikte tartışmaya açtık.

Queer Göç II sayısına Hayriye Kara, Sengül Kılınç, Begüm Başdaş, Demhat Aksoy, Erdal Partog, Ceylan Begüm Yıldız, Aylime Aslı Demir, Yıldız Tar, Ercan Jan Aktaş, Süleyman Bölükbaş ve Ömer Akpınar yazılarıyla eşlik etti.

Güncel Sayfalar’da ise Koray Arkadaş, Hatice Kapusuz, Hakan İlker Çetinkaya, Umut Erdem, Ahmet Rüstem Ekici ve Yiğit E. Korkmaz birbirinden kıymetli yazılar ve söyleşilerle Kaos GL Dergi’nin Queer Göç II sayısında yer aldı.

Bu sayıda katkı sunan herkese ve kapak ile umumda çalışmalarıyla yer alan Hakan Sorar’a teşekkür ederiz.

Kaos GL’nin “Toplumsal Cinsiyet” dosya konusuyla çıkacak bir sonraki sayısı için Dosya veya Güncel Sayfalar’a olan katkılarınızı 10 Şubat 2020 tarihine kadar editor@kaosgl.org adresine bekliyoruz.

Aylime Aslı Demir & Umut Güven