1. ENGLISH
Haberler > Ayrımcılık Karşıtı Dersler ODTÜ ve Hacettepe’deydi

Ayrımcılık Karşıtı Dersler ODTÜ ve Hacettepe’deydi

3 Haziran 2016

Kaos GL, ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi’nden derslere konuk oldu; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılığı anlattı.

Kaos GL Derneği 18 Mayıs’ta ODTÜ’de Eğitim Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi. Kaos GL Derneği’nden Seçin Tuncel ODTÜ Eğitim Fakültesi’nden Doç. Dr. Zeynep Hatipoğlu Sümer’in ve Doç. Dr. Özgür Erdur Baker’in bu dönem yürüttüğü “Guidance-Rehberlik” dersine konuk oldu.

Rehberlik bölümünden Araş. Gör. Büşra Akçabozan ve Dr. İdil Aksöz Efe’nin katkı sunduğu derse eğitim fakültesi öğrencisi yaklaşık 60 kişi katıldı. Etkinlikte cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık konuşuldu.

Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde 3 yıldır gerçekleşen etkinlikte cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimle ilgili terimler açıklandıktan sonra LGBT’lerin (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) insan hakları ile aile, çalışma hayatı ve eğitim gibi alanlarda yaşadığı sorunlar aktarıldı.

Katılımcılara ders sonrasında Kaos GL yayını kitapçık ve broşür dağıtıldı.

Hacettepe Üniversitesi’nde ikinci yılını dolduran “Damgalama, ayrımcılık ve Tıp” seçmeli dersinin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği oturumu 24 Mayıs’ta gerçekleşti. Derse Gökkuşağı Aile Grubu üyeleri, Kaos GL ve Pembe Hayat aktivistleri katıldı.

Yaklaşık 4 haftadan oluşan derse 150 öğrenci devam ediyor. Her hafta göç, bedensel engellilik, HIV, şizofreni gibi farklı alanlarda damgalanmaya maruz kalan grupların deneyimleri tartışılıyor. Bu grupların sağlık alanı başta olmak üzere ayrımcılık ve etkileri üzerine çalışmalar yapılıyor.