1. ENGLISH
Haberler > LGBT Eşitliği için Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum Buluşması başladı!

LGBT Eşitliği için Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum Buluşması başladı!

3 Haziran 2016

17 Mayıs Forumu: LGBT Eşitliği için Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum Buluşması açılış konuşmaları ile başladı. Açılışta Hollanda Büyükelçisi Cornelis van Rij ve Kaos GL’den Murat Köylü konuştu.

Kaos GL’nin Türkiye ve dünyadan, belediye meclisi üyeleri, siyasetçileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini yerel yönetimlerde LGBTİ hakları odağında cinsiyet eşitliğini tartışmak üzere Ankara’da bir araya getirdiği LGBT Eşitliği için Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum Buluşması Holiday Inn Otel’de başladı.

Konferansın açılış konuşmasını, Hollanda Büyükelçisi Cornelis van Rij yaptı. Rij, konuşmasında, ortak değerlerin korunması mümkün olursa, LGBT kişilerin haklara eşit ulaşımının zor olmadığını vurguladı. Son dönem olayların üstesinden ancak sivil toplum sayesinde gelinebileceğini vurgulayan Rij, “Türkiye’deki LGBT insanların, insan hakları ve yerel yönetimler için etkili olmasını umut ediyorum. Halen yapılacak çok şey var.” dedi.

Açılışta ikinci olarak Kaos GL Derneği’nden Murat Köylü konuştu. Köylü konuşmasında “Bugün LGBTİ’ler birçok ilerlemeci ve eşitlikçi hareket ile işbirliği içerisinde ve bugün bu salonda belediyelerden ve kamu kuruluşlarından kişiler yer alıyor. LGBTİ’ler bugün muhafazakâr politikalardan etkileniyor. Yerel yönetimlere değmek, insan hakları politikaları açısından çok önemli” dedi.

*Bu etkinlik, Gökkuşağı Projesi kapsamında İsveç Kalkınma Fonu (SİDA) ile Kanada Büyükelçiliği’nin destekleriyle gerçekleştirilmektedir.