1. ENGLISH
Haberler > Kaos GL Mardin’de sosyal hizmet uzmanlarıyla buluştu

Kaos GL Mardin’de sosyal hizmet uzmanlarıyla buluştu

3 Mayıs 2016

Kaos GL Derneği Mardin’deki ilk etkinliğini sosyal hizmet uzmanlarıyla yaptı. Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Februniye Akyol’un da onurlandırdığı buluşma 30 Nisan’da gerçekleşti. 

Homofobi Karşıtı Buluşma (HKB) programı kapsamında “yerel etkinlikler” için bu sene Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Genel Merkezi ile protokol düzeyinde ortaklaşan Kaos GL Derneği’nin yerel buluşmaları devam ediyor.

Kaos GL Sosyal Hizmet Çalışma Grubu’nun Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği şubeleriyle örgütlediği yerel buluşmaların Mardin ayağına, çoğunluğu sosyal hizmet uzmanı olmak üzere, psikolog, hekim ve belediyeden de katılım oldu.

Kaos GL’den Remzi Atunpolat ve Ali Erol ile Kaos GL Sosyal Hizmet Çalışma Grubu’ndan E. Burcu Yamaner’in sunumlarıyla gerçekleşen programda sosyal politikaların ve sosyal hizmetlerin lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks (LGBTİ) varoluşlar üzerinden cinsel yönelimler ve cinsiyet kimlikleri ile ilişkileri ele alındı.   

Mardin’deki buluşmada ilk olarak Ali Erol, cinsel yönelimler ve cinsiyet kimlikleri üzerinden, günah/hastalık/suç sarmalında LGBTİ’lere yönelik yaklaşımların nasıl seyrettiğini anlattı.

Hastalıktan hak talebine LGBTİ’lerin mücadele sürecini aktaran Erol, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği konusunun insan hakları politikalarına dahil edilme tartışmalarının eşit katılım ve vatandaşlık meselesinden kaynaklandığına dikkat çekti.

İkinci olarak, “Sosyal Politika, Toplumsal Adalet ve LGBTİ’ler” başlıklı sunumuyla programa katılan Remzi Altunpolat, lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslerin farklı alanlarda farklı ayrımcılıklara maruz kaldıklarının altını çizdi.

Sosyal hizmetlerin ihtiyaç ve gelişimi sürecinde farklı sosyal politik yaklaşımları paylaşan Altunpolat, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere Hükümetin yaklaşımını irdelerken, LGBTİ’lere yönelik dışlayıcı ve inkârda ısrar eden uygulamalara karşı duyarlı olmak gerektiğini paylaştı.

Sosyal hizmet uzmanlarıyla Mardin buluşmasında son olarak Kaos GL Sosyal Hizmet Çalışma Grubu’ndan E. Burcu Yamaner, LGBTİ’lerle sosyal hizmette karşılaşılan vakalara dair sunum yaptı.

Sosyal hizmet kurumlarında karşılaşılan vakaları katılımcılarla birlikte ele alan Yamaner, kurumların ayrımcı uygulamaları ile uzmanların yaklaşımlarının hak ihlallerine yol açabileceğini örneklerle tartıştı.

Sosyal hizmet mesleğinin hak temelli yaklaşımı gözetmesi gerektiğine dikkat çeken Burcu Yamaner, kamu çalışanları ve ailelerin beklentilerine karşılık çocukların ve gençlerin ihtiyaçlarına öncelik verilmesinin önemini belirtti.

*Bu etkinlik, Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar Küçük Hibe Fonu kapsamında İsveç Kalkınma Fonu (SİDA), Norveç Büyükelçiliği, Rainbow Solidarité destekleriyle gerçekleştirilmiştir.