1. ENGLISH
Haberler > “Nefreti güç ilişkilerinden ayrı düşünemeyiz”

“Nefreti güç ilişkilerinden ayrı düşünemeyiz”

30 Nisan 2016

KaosGL.org editörlerinden Yıldız Tar Bilgi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Aslı Tunç’un yürüttüğü Medya ve İnsan Hakları dersine konuk oldu. Nefret söylemi, ayrımcılık ve hak temelli habercilik üzerine konuştu.

Kaos GL Derneği, bu hafta da Bilgi Üniversitesi’nde medya dersine konuk oldu. Prof. Dr. Aslı Tunç’un yürüttüğü Medya ve İnsan Hakları dersinde KaosGL.org editörlerinden Yıldız Tar konuştu.

Homofobi ve transfobinin arka planını ve ayrımcılığı anlatan Tar, lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslere (LGBTİ) dönük “hastalık, suç ve günah” yaftalarının tarihsel arka planını aktardı.

“Homofobi ve transfobi toplumsal barışı tehdit ediyor”

Tar, homofobi, transfobi, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve nefret suçları gibi temel kavramları anlattı. Homofobi ve transfobinin toplumsal barışı tehdit ettiğini belirtti. Yaklaşık 2 saat süren derste, insan hakları bağlamında Türkiye’de LGBTİ haklarını ve yasal eşitlik mücadelesini aktaran Tar, “Yasaların açıkça suç olarak tanımlamaması LGBTİ’lerin olumlandığını göstermez. Ayrımcılığa karşı yasal korunma olmadığı müddetçe, yasalar uygulayıcıların inisiyatiflerinde homofobik ve transfobik baskı ve cezalandırma araçlarına dönüşüyor” ifadelerini kullandı.

Derste ayrımcı ve nefret söylemi içeren haberler tartışıldı. Türkiye’de medyayı homofobik ve transfobik nefret söylemi açısından ana hatlarıyla üç döneme ayıran Tar, “ucube” ve “terör” anahtar kavramları üzerinden medyada nefret söyleminin seyrini aktardı.

Nefret söylemi ve güç ilişkileri

Nefret söyleminin egemenlik ve iktidar ilişkisinin sonucu olduğunu hatırlatan Tar sözlerine şöyle devam etti:

“Nefret söylemi ve yine nefret suçunu yapısal hiyerarşilerden ve güç ilişkilerinden ayrı düşündüğümüzde yanılırız. Nefret, güçlü olandan toplumsal olarak güçsüzleştirilen kesimlere dönük kuvvetli bir saldırı ve susturma eylemidir. Nefret söylemi bir susturma isteğidir. Hedef gösterdiği grubu susturup etkisizleştirmek ister.”

Sessizleştirme eylemine karşı kendi hikayeni anlatmanın önemini de vurgulayan Tar, KaosGL.org’un yayıncılık faaliyetini aktardı.

Medya ve İnsan Hakları dersi

İletişim Fakültesi’nin açtığı Medya ve İnsan Hakları dersinde, öğrencilerin teoride ve pratikte “insan hakları” terimini daha iyi anlayabilmesi hedefleniyor. Medya ve insan hakları arasındaki karmaşık ilişki çocuklar, yaşlılar ve engellilere odaklanarak inceleniyor. Derste göçmenlik, ayrımcılık, nefret söylemi, soykırım ve idam cezası gibi konular ele alınıyor. Çeşitli insan hakları ihlallerinin gözlemlenmesi ve haber haline getirilmesi de tartışılıyor. Fakülte öğrencileri için zorunlu olan dersi mühendislik ve sosyal bilimlerden öğrenciler de alıyor.