1. ENGLISH
Haberler > Yeni yılda 9 şehirde insan hakları ve medya okulu yapılacak!

Yeni yılda 9 şehirde insan hakları ve medya okulu yapılacak!

14 Ocak 2016

Homofobi Karşıtı Buluşma 2016’ya 9 şehirde “İnsan Haklarının İzlenmesi İçin Medya Okulu” ile girecek!

Kaos GL Derneği 2006 yılından beri sürdürdüğü Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında önümüzdeki yıl 9 ayrı şehirde “İnsan Haklarının İzlenmesi İçin Medya Okulu” yapacak.

Adana, Mersin, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Ankara, Eskişehir, Bursa, Denizli’de insan haklarının izlenmesi ve hak temelli habercilik atölyeleri ile 150 aktiviste ulaşmayı planlayan dernek, hem farklı şehirlerdeki insan hakları ihlallerinin raporlama ve izleme faaliyetleri ile görünür kılınmasını hem de internet gazetesi KaosGL.org’un gönüllü muhabir ağının genişlemesini hedefliyor.

“Hak ihlallerini takip ediyor, haberlerle görünür kılıyoruz”

2007 yılından bu yana gönüllü muhabir ağı eğitimleri ile ülke genelinde yerel LGBTİ haberciliğini güçlendiren, LGBTİ gündemini hak temelli habercilikle aktarmak için yayıncılık yapan KaosGL.org haber portalı geçen yıl yaptığı Yeni Medya Okulu ile bu çalışmalarını sosyal medyaya da taşımıştı. 2016 yılında ise 9 şehre yayılacak “İnsan Haklarının İzlenmesi İçin Medya Okulu” ile hem habercilik deneyimi hem de sosyal medya kullanım becerileri LGBTİ hak savunucularına aktarılacak.

Ayrımcılık, işkence, kötü muamele 

Atölyelerin insan hakları ihlallerinin izlenmesi ve raporlanması kısmı ise hak savunucusu Murat Çekiç tarafından yapılacak. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde çalışan Çekiç hem ayrımcılığın farklı boyutlarına odaklanacak hem de LGBT’lere yönelik işkencenin ve zalimane, insanlık dışı ve onur kırıcı muamelenin önlenmesi üzerine eğitim verecek. Çekiç’in değineceği başlıklardan bazıları şöyle:

*Bireylerin homofobik ve transfobik şiddetten korunması

*LGBT kişilere yönelik işkencenin ve zalimane, insanlık dışı ve onur kırıcı muamelenin önlenmesi

*Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılığın yasaklanması

*İfade özgürlüğü, örgütlenme ve barışçıl toplanma haklarına saygı gösterilmesi

*LGBTİ’lerin sağlık, barınma, çalışma hakkı ve ayrımcılık

Üç aşamalı eğitimler

Bir sene boyunca yürütülecek programın detayları ise şöyle:

“İnsan Haklarının İzlenmesi İçin Medya Okulu” kapsamında ilk etapta Adana, Mersin, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Ankara, Eskişehir, Bursa, Denizli’de yarım gün insan hakları eğitimi yarım gün hak temelli habercilik eğitimi yapılacak.

Okul’un Ankara oturumu derneğin her yıl düzenlediği Uluslararası Feminist Forum öncesinde yapılarak farklı şehirlerden aktivistlerin de katılımı sağlanacak.

İkinci aşamada ise 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün öncesinde yine Ankara’da birinci aşama atölyelerine katılan 30 kişiyle bir araya gelinecek. İkinci aşamada insan hakları kurumlarına başvuru mekanizmaları, araştırmacı gazetecilik, insan hakları ihlalleri haberciliğine odaklanılacak.

Üçüncü ve son aşamada ise Eylül ayında yine Ankara’da hem gönüllü muhabirlerin haberleri değerlendirilecek hem de röportaj ve veri haberciliği üzerine atölyeler yapılacak.

Dernek bu çalışma kapsamında hak ihlallerini görünür kılan beş ayrı rapor hazırlamayı da planlıyor. Bu raporlardan biri mülteci haklarına diğeri ise internette yaşanan hak ihlallerine ilişkin olacak.

Gökkuşağının hikayesini anlatmaya

2016 yılında yapılacak çalışmayla ilgili Kaos GL’den yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Kaos GL Dergisi’nin 1994 yılında çıkmasıyla başlayan LGBTİ basın ve yayıncılık serüveni 2007 yılında KaosGL.org internet gazetesiyle yeni bir aşamaya geçti. Hayatın her alanı heteroseksizmin kuşatması altındayken, “Eşcinsellerin kurtuluşu heteroseksüelleri de özgürleştirecektir” diyen bir örgüt olarak herhangi bir alana duyarsız kalamayacağımızı biliyoruz. LGBTİ olmak görünmezlik duvarlarına hapsedildiği gibi her alanda yaşanan ayrımcılık da bu görünmezlik duvarının ardına atılıyor. Haklarımızı, yaşadığımız hak ihlallerini görünür kılmak, aynı zamanda bir medya örgütü olduğumuz bilinciyle haberciliğin hepimizin yapabileceği bir ‘hikaye anlatıcılığı’ olduğunu göstermek için 2016’da İnsan Haklarının İzlenmesi İçin Medya Okulu’nu 9 şehirde yapacağız. Homofobi ve transfobi karşıtı herkesi birlikte yürümeye ve gökkuşağının hikayesini dilimiz döndüğünce anlattığımız serüvenimize ortak olmaya davet ediyoruz. Biliyoruz ki hikayemizi bizler anlatmazsak kimse anlatmayacak.”

*Detaylı etkinlik programı 2016 başında KaosGL.org üzerinden duyurulacak.

**İnsan Haklarının İzlenmesi İçin Medya Okulu Homofobi Karşıtı Yerel Buluşmalar Küçük Hibe Fonu kapsamında İsveç Kalkınma Fonu (SİDA) ve Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenmektedir.