1. ENGLISH
Haberler > 9 Şehirde LGBT Aktivizminin Kapasitesini Geliştirdik

9 Şehirde LGBT Aktivizminin Kapasitesini Geliştirdik

30 Ekim 2014

Kapasite Geliştirme Programı Çalışma Raporu’nu yayınladı. Raporda, 9 şehirde LGBT aktivizminin ve oluşumlarının desteklenmesi ve çeşitli alanlarda çalıştaylar öne çıkıyor.


Kaos GL Derneği Kapasite Geliştirme Programı Çalışma Raporu’nu yayınladı. Kaos GL Derneği Kapasite Geliştirme Programı kapsamında faaliyetlerini, “Yerel Örgütlerin Kapasitesinin Güçlendirilmesi Hibe Programı”, “Kapasite Geliştirme Eğitimleri”, “Danışma Kurulları ve Tematik Çalıştaylar” ve “İnsan Hakları Eğitimleri” başlıkları altında gerçekleştiriyor.
 
Yerel Örgütlerin Kapasitesinin Güçlendirilmesi Hibe Programı
Kaos GL Derneği SİDA tarafından desteklenen Gökkuşağı Projesi kapsamında “Yerel Örgütlerin Kapasitesinin Güçlendirilmesi Programı’nı başlattı.
 
Yerel LGBT örgütlerinin güçlendirilmesini hedefleyen program kapsamında Kaos GL Derneği, Ankara, Adana, Mersin, Dersim, Diyarbakır, İzmir, Antep, Antalya, İstanbul’da LGBT aktivizmini destekledi.   
 
Ankara, İstanbul, Mersin ve Diyarbakır’daki LGBT Derneklerine İdari Destek
İstanbul LGBT Derneği’ne sosyal hizmet model uygulaması olarak trans misafirhanesi için 8750 TL idari destek verildi. Ankara’da transların sağlığa erişim ve trans geçiş süreci alanında çalışan T-Der’in idari genel desteği başvurusu doğrultusunda 8750 TL verildi. Mersin’de faaliyet gösteren Mersin 7 Renk LGBT Derneği’nin idari destek başvurusu kabul edilerek 8750 TL destek verildi. Diyarbakır’da faaliyet gösteren Hebun LGBT Derneği’ne idari genel destek başvurusu doğrultusunda 8750 TL destek verildi.
 
Antep, Dersim, Antalya, Diyarbakır’da Yerel LGBT Oluşumlarına Yönelik Destek Devam Ediyor  
Yerel Örgütlerin Kapasitesinin Güçlendirilmesi Programı’nın 2014-2015 döneminde öncelikli çalışma alanları arasında “homofobi ve transfobi karşıtı hareketin yerelde güçlenmesi” yer alıyor. Program kapsamında Danışma Kurulu’nun tavsiyesiyle yerel örgütler davet edildi. Antalya’daki Pembe Caretta LGBT İnisiyatifi ve Antep’teki Zeugmadi LGBT İnisiyatifi’ne yerel etkinliklerini sürdürebilmeleri için 8750 TL destek verildi. Aynı program kapsamında Diyarbakır’da ise Keskesor LGBT İnisiyatifi’nin yerel etkinliklerinin desteklenmesi için 5000 TL verildi.
 
Desteklediğimiz Etkinlikler
Dersim’de Roştîya Asmê LGBT İnisiyatifi’nin, 2 Ağustos Cumartesi günü Onur Yürüyüşü etkinliği, İstanbul LGBT Derneği’nin TransX belgeselinin Antep, Dersim, Adana, Mersin, Ankara ve İzmir gösterimleri desteklendi.
 
21. Onur Haftası kapsamında “Kadınlar, Aşklar ve Şarkılar” tiyatro oyunun gösterimi ve İstanbul Onur Yürüyüşüne Ankara’dan otobüs kaldırılması “Yerel Örgütlerin Kapasitesinin Güçlendirilmesi Programı” kapsamında desteklendi.
 
Yerel Örgütlerin Kapasitesinin Güçlendirilmesi Programı ve “Yerel Homofobi Karşıtı Buluşma Destek Programı”
Kaos GL Derneği “Yerel Örgütlerin Kapasitesinin Güçlendirilmesi Programı” kapsamında yerel LGBT örgütlerini 2015 yılında desteklemeye devam edecek. 2015’te aynı zamanda “Yerel Homofobi Karşıtı Buluşma Destek Programı” kapsamında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığına karşı mücadele edecek vakıf, dernek, sendika şubelerine, gençlik ve öğrenci topluluklarına 1000 TL tutarında hibe desteği verecek. 2014 yılında 25 farklı şehirde “Yerel Homofobi Karşıtı Buluşma” düzenleyen Kaos GL Derneği, toplam 36 farklı şehirde homofobi karşıtlarıyla buluştu.
 
Kapasite Geliştirme Eğitimleri
Mersin 7 Renk LGBT Derneği, İstanbul LGBT Derneği ve Antalya Pembe Caretta LGBT İnisiyatifi’ne yönelik kapasite geliştirme desteği verildi.
 
LGBT Örgütlerine Yönelik Güvenlik Eğitimi
Kaos GL Derneği’nin ILGA-Avrupa’nın desteğiyle 17-19 Eylül tarihlerinde Ankara’da düzenlediği Güvenlik Eğitimi, 15 LGBTİ örgütünden 18 aktivistin katılımıyla, Sandra Ljubinkovic eğitmenliğinde gerçekleşti.
 
Diyarbakır Hebun, İstanbul LGBT, Kars Homofobi ve Transfobi Karşıtı Platform, Diyarbakır Keskesor, İzmir LeGeBiT, Mersin 7 Renk, Eskişehir MorEl, Antalya Pembe Caretta, Dersim Roştîya Asmê, İzmir Siyah Pembe Üçgen, Queer Adana, Antep ZeugMadi, Kaos GL ve Pembe Hayat’tan aktivistler yerel deneyimler ve güvenlik meselesini tartıştı.
 
Güvenlik Eğitimi’nde LGBTİ aktivistlerinin farklı alanlarla karşılaştıkları sorunlar, yerel deneyimleri üzerinden güvenliği nelerin nasıl etkilediği, bireysel ve örgütsel olarak sorunlarla baş etme, kişisel, örgütsel güvenliği sağlama yolları somut deneyimler üzerinden farklı boyutlarıyla değerlendirildi.
 
Eğitim süreci grup terapisinin yanı sıra, Sandra’nın risk ölçümlerinin nasıl yapılabileceği, bireysel ve örgütsel güvenlik yapma planı hazırlamaya yönelik sunumları ve stratejik düşünme ve strateji geliştirme üzerine yürütülen uygulama atölyeleriyle sonlandı.
 
Danışma Kurulları
 
Hukuk Çalıştayı: Kaos GL Derneği Hukuk Stratejisi Çalıştayı 28-31 Ağustos tarihleri arasında İzmir Seferihisar’da yapıldı. Adana, Mersin, Ankara, İstanbul, İzmir, Batman ve Diyarbakır Barolarından avukatların katıldığı çalıştayda, avukatlar Kaos GL ve Pembe Hayat aktivistleri ile LGBT İnsan Haklarının hukuk alanına yansımalarını değerlendirdi. 
 
Çalıştayda LGBT hakları hukuki mücadele deneyimleri, sorunlar ve imkânlar tartışıldı. Kaos GL’in hukuk alanında çalışmaları hakkında bilgi verildi. “Uygulama ve Mevcut Mevzuat Işığında Nasıl Bir Yol Haritası Belirlenmeli” üzerine sorun analizleri yapıldı. ABD Elçiliği desteğiyle gerçekleşen toplantı raporu Aralık 2014’de yayınlanacak.
Kaos GL Derneği, 2013 yılında, ABD ve Hollanda Elçiliklerinin destekleriyle Ankara, İzmir, Adana ve Diyarbakır’da Avukat Ağı çalıştayları organize etti.
 
2014 Şubat ayından bu yana da Pembe Hayat ile birlikte yürüttükleri “Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi” kapsamında, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Adana, Mersin, Antalya’da Avukat Çalıştayları düzenledi. Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Projesi kapsamında 2015, 2016 ve 2017 yıllarında tematik çalıştaylar düzenlenmeye devam edecek.
 
Kaos GL Sendikal Çalışmalar Grubu
Kaos GL Sendikal Çalışma Grubu 26 Ağustos’ta toplanarak yeni dönemde çalışma hayatına ilişkin etkinliklerini planladı.
 
Sendikal Çalışma Grubu’nun etkinlik planlarından öne çıkanlar şu şekilde:
İş hayatının taşeronlaşması ve eğitim ortamının piyasalaşmasının LGBTİ eğitimcilerin hayatına yansıması başlıklı bir rapor hazırlanacak. 657 sayılı memur yasasının LGBTİ öğretmenlere etkileri üzerine çalışılacak.
 
Kaos GL Aralık 2014’te “Çalışma Hayatı ve İstihdam Sempozyumu” düzenleyecek. Sendikal Çalışma Grubu bu sempozyumda eğitim sisteminin esnekleştirilmesi ve taşeronlaştırmanın eğitim alanında LGBTİ öğretmenler ve kadın öğretmenlere yönelik ciddi bir sıkıntı yaşanabileceğinin konuşulması gerektiğini belirtti. Eğitim alanının esnekleştirilmesi ve taşeronlaşma, sempozyumda konuşulacak.
 
Kaos GL Sendikal Çalışma Grubu yeni dönemde Eskişehir, Adana, İzmir ve Ankara’da “homofobi ve transfobiye karşı sendikacılar buluşmaları” düzenleyecek. 

Kaos GL Eğitim Çalışma Grubu
“Kaos GL Eğitim Çalışma Grubu” 26 Ağustos’ta toplandı. Birçok şehirden eğitimcinin de katıldığı toplantıda yeni dönemde yapılacaklar planlandı. Eğitim Forumu, Eğitimci Eğitimi, Öğretmen eğitimleri, kitap taramalarını gündemine aldı.
 
Kaos GL Danışma Kurulu
Akademisyenlerden oluşan Kaos GL Danışma Kurulu 21 Eylül 2014 tarihinde Ankara’da toplandı.
 
1. Transdisipliner Akademik Kongre: Heteroseksizm Karşısında Bilimler
Danışma Kurulu, “Transdisipliner Akademik Kongre” adı altında akademisyenler arası iletişimi ve etkileşimi arttırmaya yönelik bir sempozyum düzenleme kararı aldı. Bilim, akademik özgürlük, cinsellik, sınır ve disiplinlerin kendi içinden doğru tartışabileceği sempozyum “1. Transdisipliner Akademik Kongre: Heteroseksizm Karşısında Bilimler” başlığı altında düzenlenecek. Melek Göregenli, Simten Coşar, İdil Engindeniz, Aksu Bora, Gülşah Şeydaoğlu, Remzi Altunpolat ve Kaos GL’den Ali Erol, Umut Güner ve Aslı Demir Düzenleme Kurulu’nda yer alacaklar.
 
Kaos GL Sağlık Hakkı Çalıştayı ve Araştırması
Kaos GL tarafından önceki sene duyurulduğu gibi Aralık ayında, insan hakları haftasında yapılan Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum’un 2015 yılı ana teması “sağlık hakkı ve sağlığa erişim hakkı” olarak kararlaştırıldı. Kaos GL Danışma Kurulu’nda, LGBT’lerin sağlık alanında yaşadıkları sorunları analiz etmek ve daha etkili bir savunuculuk stratejisi oluşturmak için Danışma Kurulu üyelerinden ilgili isimlerin bir araya geleceği Sağlık Çalışma Grubu oluşturulmasına karar verildi. Ayşe Devrim Başterzi, Şahika Yüksel, Selçuk Candansayar, Gülşah Şeydaoğlu, Koray Başar ve Melek Göregenli’den oluşan Sağlık Çalışma Grubu 2014-2015 dönemi içinde bir araya gelerek Kaos GL’nin bu alandaki çalışmalarını tartışmaya açacak.
 
Kaos GL Derneği aynı zamanda internet ve yüz yüze LGBT’lerin sağlık hakkını kullanımı ve sağlık hakkına erişimi araştırmasını bu çalışma grubu koordinasyonunda gerçekleştirecek. Çalışma Grubu ayrıca sağlık alanında çalışan sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri ve tabipler odası ve sendikayla bir arama toplantısı düzenleyecek.
 
LGBT’lerin Kent Hakkı
Danışma Kurulu’nda “kent hakkı” alanında yerel LGBT örgütlerin yerel yönetimlerle ilişkisini güçlendirmeye yönelik çalışmaların tartışılmaya açılması ve bu alandaki ihtiyaçların belirlenmesine karar verildi.
 
Heteronormatif Olmayan Bir Sosyal Hizmete Doğru!
Sosyal politikalar ve sosyal hizmet alanında Sosyal Hizmet Çalışma Grubu ile Danışma Kurulu’nun katılımı ile odak grup toplantısı yapılmasına ve 2016 Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum ana teması olan “sosyal hizmet” konusuna yönelik çalışmaların yapılandırılmasına karar verildi. 
 
“Hacettepe Üniversitesinde LGBT alanında çalışan akademisyenlerle buluşma”
Hacettepe Üniversitesi’nde LGBT alanında çalışan akademisyenlerle birlikte bir toplantı yapılmasına karar verildi. Bunun öncesinde hali hazırda Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Danışma Kurulu üyeleriyle buluşulacak. Daha geniş katılımlı bir toplantının organizasyonu Danışma Kurulu içinde değerlendirilecek.
 
Yerel Buluşmalar teması: “LGBT’lerin Düşünce, İfade ve Örgütlenme Özgürlüğü ve Medya”
Kaos GL 20. Yılına özel “Yerel Buluşmalar”ın alt temalarından birinin “medya” olması önerisi gündeme alındı. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Öğretim Üyesi İdil Engindeniz’in önerisiyle, “yerel buluşmalar” kapsamında, farklı şehirlerde İletişim Fakültelerinde, medya, toplumsal cinsiyet ve heteroseksizm temalı etkinliklerin gerçekleştirilmesi kararı alındı.
 
Karaburun Ekonomi- Politik Okulu: Cinsellik Dersi
2015 Karaburun Kongresine Kaos GL Derneği Akademik Danışma Kurulunun desteğiyle 5 günlük ders programı çıkartılması kararına varıldı. Ekonomi-Politik Okulunda “cinsellik” temasında ders programı hazırlanacak. Hazırlık çalışmasını Kaos GL Derneği adına Aslı Demir yürütecek. 
 
Kaos GL Akademik Yayınları
Kaos GL Derneğine gelen öneriler ve talepler doğrultusunda “LGBT ve Queer” alanlarında akademik çalışmaları destekleyen kaynak kitapların hazırlanmasında ortaklaşıldı. Kaos GL Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Akademik ve Kültürel Çalışmalar koordinatörü Aslı Demir gelen talepler doğrultusunda bir taslak çalışması hazırlayacak.
 
17 Mayıs Vakıf Kurulma Süreci
Danışma Kurulu toplantısında 17 Mayıs Vakfı kuruluş süreci ele alındı. Danışma Kurulu’nun isteyen üyelerinin aynı zamanda vakfın mütevelli heyetinde yer alabileceğinde ortaklaşıldı. Vakfın kuruluşu için bir kaynak yaratma stratejisi oluşturulacak. Vakfın aynı zamanda Kaos GL Derneği’nin yürüttüğü çalışmaları destekleyecek nitelikte bir örgütlenme yapısı olması konuşulurken özellikle eğitim, akademik çalışmalar, insan hakları ve savunuculuk programına ağırlık verilmesi gerektiği kararına varıldı.
 
Kaos GL Dergisi’yle başlayan birlikte özgürleşme mücadelesinde 20 yılı geride bırakan derneğin yıldönümü etkinlikleri kapsamında buluşan Danışma Kurulu toplantısında Kaos GL Derneği’nin homofobi ve transfobiye karşı mücadelede yürüteceği yeni dönem eylem planı da ele alındı.