1. ENGLISH
Haberler > Kaos GL Mülteci Programı Gönüllü Staj Duyurusu

Kaos GL Mülteci Programı Gönüllü Staj Duyurusu

7 Mart 2014
Mülteci LGBT’lerin sorunlarına ilişkin 2007’den beri çalışmalar yürüten Kaos GL derneği, mülteci programı gönüllü staj için bir duyuru yayınladı.
Türkiye’de 36 şehirde, 16 ülkeden gelen 500’ü aşkın LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) mülteci üçüncü bir ülkeye geçmek için uydu kentlerde ikamet ediyor.
 
Cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle uğradıkları işkence, kötü muamele ve hayati tehlikeden dolayı, çoğunlukla İran üzerinden Türkiye’ye giriş yapan sığınmacı ve mülteci LGBT’ler, yerleştirildikleri uydu kentlerde hem mülteci oldukları, hem de LGBT oldukları için iki kez ayrımcılığa uğruyor. LGBT’ler polisin ve yerli halkın homofobisine, fiziksel ve psikolojik tacizine ve şiddetine de maruz kalıyor.
 
Mültecilerin ve hassas durumdaki göçmenlerin Türkiye’deki hukuksal koruma mekanizmalarına erişimi; sığınma ve düzensiz göç kontrolü alanındaki devlet politika ve uygulamalarının izlenmesi; uluslararası standartlarla uyumlu politika ve yasal düzenleme önerilerinde bulunmak; kamuoyu ve sivil örgütler nezdinde mülteci ve göçmenlerin sorun ve ihtiyaçlarına dair duyarlılığı yükseltmek amacıyla 2007 yılından beri çalışmalar yürüten Kaos GL Derneği mülteci programı için gönüllü staj duyurusu yaptı.
 
Derneğin sene boyunca devam eden üçer aylık 4 staj dönemi Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında başlıyor. Gönüllü stajyerlerin programa dahil edildikleri üç aylık dönem boyunca, kendileri için belirlenecek hafta içi 2 gün içinde LGBT Mültecilerin yaşadıkları uydu kentlere düzenlenen misyonlara katılmanın önünde bir engel olmaması ve tercihen farsça ve Kürtçe biliyor olması gerekiyor.
 
Başvuru detayları
Adayların başvurularını en geç başvurdukları gönüllü staj dönemi başlangıç tarihinden 2 hafta öncesine kadarhukuk@kaosgl.org adresine ulaştırması gerekiyor. Kaos GL tarafından yapılan açıklamada başvuru detaylarına ilişkin şunlara dikkat çekildi:
 
Erken başvurular teşvik edilmekte ve öncelik sebebidir. Ancak istisnai durumlarda son başvuru tarihinden sonra ulaşan başvurular da değerlendirilebilmektedir.
 
Gönüllü stajyerlerin üstlendiği temel sorumluluklar
Derneğin hukuki destek hizmetlerinden yararlanan mülteci ve göçmen müvekkilleri ve danışanları karşılamak, yeni başvuranlarla ilk kayıt görüşmelerini yapmak;
 
Müvekkillerden ve danışanlardan gelen telefonları yanıtlamak;
 
Dernek tarafından sağlanan destek hizmetleri, Türkiye’deki sığınma sistemi ve hukuki prosedürler hakkında ön bilgi ve danışmanlık vermek;
 
Müvekkilleri ve danışanları ihtiyaçlarına göre BMMYK, ilgili devlet kurumları ve diğer STK’lara yönlendirmek;
 
Müvekkillerle dernek içinde hukuki destek dosyalarını takip eden danışmanlar arasında iletişim ve bilgi akışını sağlamak;
 
Hukuki destek dosyaları ve elektronik veritabanının tertibi ve güncellenmesine destek vermek;
 
Çeşitli belgelerin yazılı tercümelerinin yapılması konusunda destek vermek;
 
Gereken durumlarda müvekkiller ve ekip üyelerine sözlü tercüme desteği sağlamak;
 
Faks gönderimi, müvekkiller ve çalışanlar için çeşitli belgelerin hazırlanması gibi ofis işleyişiyle ilgili idari işlerde destek sağlamak;
 
Derneğin LGBT mültecilerin yaşadığı uydu kentlere düzenlediği misyonlara katılmak.”