1. ENGLISH
Haberler > Mersin’de Öğretmenlerle Buluştuk

Mersin’de Öğretmenlerle Buluştuk

24 Aralık 2013
Kaos GL ve Eğitim-Sen ortaklaşması ile Mersin’de ilk kez LGBT öğrencilerin sorunları tartışıldı
Kaos GL Derneği, Homofobiye Karşı Yerel Buluşmalar kapsamında 21 Aralık Cumartesi günü Mersin’de Eğitim-Sen’li eğitimcilerle bir araya geldi. Çoğunluğu Psikolojik Danışman ve Rehber (PDR) olan 40 öğretmenin katıldığı etkinlikte LGBT öğrencilerin eğitim alanında yaşadığı sorunlar tartışıldı.
 
Eğitim-Sen’de yapılan etkinliğe Kaos GL Derneği’nden Ali Erol, Berna Savcı, Seçin Tuncel ve Umut Güner katıldı.
 
Eğitimin ilk kısmında Ali Erol, hastalıktan hak talebine eşcinselliğin seyri ve homofobi üzerine bir sunum yaptı. Bu ilk oturumda Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks terimleri, eşcinselliğin tarihi, eşcinselliğin tarih içinde ve günümüzde ele alınma biçimleri üzerine duruldu. Homofobi, transfobi, heteroseksizm ve heteronormativite gibi kavramlar ve eşcinselliğe dair yanlış yargılar soru cevap yoluyla irdelendi.
Buluşma’da daha sonra Berna Savcı’nın moderatörlüğünde  ayrımcılık ve dışlama pratikleri açısından LGBT’lerin eğitim alanında yaşadıkları sorunları üzerine bir atölye gerçekleşti. Bu oturumda ise öğretmenlerin deneyimleri ve LGBT öğrencilerle deneyimledikleri örnekler ele alındı.
 
Öğretmenler okul öncesi dönemde toplumsal cinsiyet rollerine uymayan öğrencilerine  nasıl davranılacağı ile ilgili soru sorarken öğretmenlerin müdahale sınırlarının nerede başlayıp nerede bittiği tartışması yapıldı.

Rehber öğretmenler deneyimlerini paylaşırken LGBT öğrenciler ile heteroseksüel öğrenciler arasındaki ilişkiler ve ailelerle görüşme süreçleri de tartışılan konular arasındaydı. Öğretmenlerin tutum ve davranışlarının etkileri de yine katılımcı öğretmenlerin deneyimleri üzerinden ele alındı.