1. ENGLISH
Haberler > Kaos GL’den Tüm Avukatlara Çağrı

Kaos GL’den Tüm Avukatlara Çağrı

21 Ekim 2012
Kaos GL’den Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Ayrımcılığına Karşı Avukat Ağı
Kaos GL olarak 2007 yılından beri düzenli olarak LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) bireylerin insan hakları ihlallerini izlemeye ve raporlaştırmaya çalışıyoruz. İşkence, kötü muamele, yaşam hakkı, mahremiyet hakkı gibi temel haklar alanında izleme yaparken bir yandan da bu hakların ihlallerinin yargı sürecini de izlemek amaçlarımız arasında.
 
LGBT bireylere yönelik insan hakları ihlallerini izleme ve raporlama sırasında sıkça sorduğumuz soruların başında “adalet” tanımı geliyor çünkü LGBT bireyler yönelik insan hakları ihlalleri genellikle cezasız kalıyor.
 
LGBT bireyler hem deşifre olacakları, hem de adaletin tecelli etmeyeceği düşüncesiyle yargıya başvurmuyorlar. Yargıya başvuran LGBT bireyler ise daha işin başında yargı sürecinde cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle ayrımcılığa uğrayacaklarını ve adaletin hiçbir zaman gerçekleşmeyeceği bilgisini zihinlerinin bir köşesinde tutmak zorunda kalıyorlar. Aslında mağdur olmayı göze alarak yargı sürecini başlatıyorlar.
 
Bu alanda yaşadığımız sıkıntılardan bir diğeri ise homofobi ve transfobi konusunda duyarlı avukatların sayısının az olması ve bu alanda çalışan avukatlar arasında bilgi ve deneyimlerini paylaşabilecekleri bir ağın olmaması.
 
Bütün bu süreçler LGBT bireylerin adalete erişimini zorlaştırıyor.
 
Kaos GL olarak Homofobi ve Transfobi Karşıtı Avukat Ağı ile bu alanda çalışmak isteyen avukatların bilgi ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşabilecekleri bir ağ kurmak istiyoruz.
 
Homofobi ve Transfobi Karşıtı Avukat Ağı çalışması kapsamında, Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana-Mersin’de LGBT alanında çalışmak isteyen avukatlarla LGBT Davaları Çalıştayları düzenleyeceğiz. Bu altı şehir dışından katılmak isteyen arkadaşlar bu şehirlere yönlendirilecektir.
 
Bu çalıştaylarda, Uluslararası Sözleşmelerin iç hukukta uygulanması, AİHM içtihatları, Türkiye’den dava örnekleri ve bu davalarda karşılaşılan sorunlar, vaka analizlerinin yapılacağı atölye çalışmaları yoluyla avukatlar arasında bilgi ve deneyim aktarımının sağlanması hedeflenmektedir.
 
Uzaktan eğitim ile ağa katılan avukatlara, LGBT bireylerin insan hakları ihlalleri, bu alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilecek.
 
Toplantı tarih ve şehirleri şöyle, 16-17 Şubat 2013 İzmir, 2-3 Mart 2013 Diyarbakır, 13-14 Nisan 2013 Adana- Mersin, 4-5 Mayıs 2013 Ankara.
 
Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Ayrımcılığına Karşı Avukat Ağına hukuk@kaosgl.org adresine neden katılmak istediğinizi belirten bir niyet mektubu ile başvurabilirsiniz.