1. ENGLISH
Haberler > Nefret Suçları Platformu Adalet Bakanı İle Görüştü

Nefret Suçları Platformu Adalet Bakanı İle Görüştü

21 Mart 2012
Nefret Suçları Platformu temsilcileri, ‘Nefret Suçları Yasa Kampanyası’ çerçevesinde Platformdan Cengiz Alğan,Roman Gençlik Derneği’nden Yücel Tutal, Protestan Kiliseler Derneği’nden Soner Tufan, Pembe Hayat Derneği’ndenBuse Kılıçkaya ve Kaos GL Derneği avukatı Hayriye KaraAdalet Bakanı Sadullah Ergin’i makamında ziyaret etti. 
 
Platformdan Cengiz Alğan, içinde Alevi, Engelli, Hrıstiyan, LGBT derneklerinin de bulunduğu 60’a yakın Sivil Toplum Örgütünün platform üyesi olduğunu belirtti. Ardından nefret suçlarını ne olduğu ve platformun amacı hakkında bilgi veren Alğan; “Platform sadece nefret suçlarına yasal düzenleme yapılması talebiyle bir araya gelmiştir, Türkiye’nin de dahil olduğu 56 AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) ülkesinden 48’inde nefret suçlarına ilişkin düzenle mevcuttur. Türkiye’nin de dahil olduğu sadece 8 ülkede nefret suçlarına ilişkin yasal düzenleme yoktur.” diye konuştu.
 
Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise, bu konuda yasal düzenlemenin olmamasıyla ilgili olarak eleştiri aldıklarını, ancak nefret suçlarına ve bu sorunun büyüklüğüne ilişkin veri olmadığını ve bu konuda çalıştıklarını belirtti. Nefret suçlarına ilişkin düzenleme yapılırken her ülkenin kendi sosyo-kültürel yapısına uygun düzenleme yaptığını, böyle bir düzenlemenin Türkiye’nin sosyo-kültürel yapısına uygun yapılması gerektiğini ifade etti. Ayrıca yasal düzenlemenin yapılmasının tek başına yeterli olmadığının, aynı zamanda uygulanabilir olmasının altını çizdi.
 
Kaos GL Derneği’nden Hayriye Kara, AGİT’in nefret suçları tanımında “cinsiyet kimliği” ibaresinin yer almadığını, Avrupa ülkeleri cinsiyet ibaresini yorumlarken toplumsal cinsiyet tanımı üzerinden “cinsiyet kimliği” nin de cinsiyet tanımı içinde değerlendirildiğini, ancak Türkiye’de cinsiyet ibaresinin çok dar yorumlandığı, bu nedenle “cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği” ibarelerinin nefret suçlarına ilişkin yasal düzenlemede mutlaka yer alması gerektiğini belirtti.
 
Bakanla yapılan görüşmenin ardından Adalet Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığı’ndan Fevriye Tüysüz ile görüşüldü.