1. ENGLISH
Haberler > Meclis’e yürüdük!

Meclis’e yürüdük!

17 Ocak 2012
Cumartesi, 17 Mayıs 2008
Haber: Kaos GL

Kaos GL’nin Ankara’da düzenlediği 3. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma için Türkiye’nin dört bir yanından gelen LGBT birey ve örgütler bugün homofobiye karşı yürüdüler. Yüksel Caddesi’nde başlayan yürüyüş Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde yapılan basın açıklamasıyla son buldu. 

Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen eşcinseller ve transeksüeller “17 Mayıs Homofobi Karşıtlığı Gün” nedeniyle bir yürüyüş düzenlediler. 3. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında yapılan yürüyüş Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde başladı. Yüzlerce eşcinsel ve transeksüel sloganlar atarak TBMM’ye yürüdü. 

 

Yolları sık sık polis tarafından kesilen eşcinseller polis eşliğinde onarlı gruplar halinde Meclis kapısına ulaşabildiler. Yürüyüş yapılan basın açıklamasıyla son buldu. 


Basın açıklaması ise şöyle: 

17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma haftasında, Homofobi ve Transfobiye karşı son demek için bugün buradayız! 

17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlerle ilgili tüm fiziksel, psikolojik, ahlaki veya sembolik şiddetlere karşı eylem ve karşı durma günüdür. 

İnsanların eşitliği için mücadele eden tüm girişimlere ilham ve destek vererek, hepsiyle koordinasyon içinde olmayı amaçlar. Bizler de Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel bireyler olarak dostlarımızla birlikte Homofobi ve Transfobiye karşı durmak için buradayız. 

Ayrımcılığa karşı yürüyoruz: 

Çünkü Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüeller olarak hâlâ temel insan haklarından mahrumuz. 

Sırf eşcinsel ve transeksüel olduğumuz için ifade ve örgütlenme hürriyetlerimiz “genel ahlak” ablukası ile kuşatılmış vaziyette. 

Baskılanıyoruz, sosyal, kültürel, ekonomik ve politik hayata katılmamız engelleniyor. 

Dergilerimize, derneklerimize dava açılıyor. 
Sürmekte olan davalarla derneklerimiz kapatılmak isteniyor. 

Sırf cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerimizden dolayı işe alınmıyor; çalıştığımız işlerden atılıyor, ayrımcı yasalarla mesleklerimizden men ediliyoruz. 

Sırf eşcinsel ve transeksüel olduğumuz için eğitim hakkımızın engelleniyor. 

Sırf eşcinsel ve transeksüel olduğumuz için yaşam hakkımız gasp ediliyor, şiddete maruz kalıyor, nefret cinayetlerine kurban gidiyoruz. 

Mahkemeler, eşcinsel ve transeksüel öldürdükleri için katillerimize ceza indirimleri sunuyorlar. 

“Bu toplumda sadece heteroseksüeller yaşamıyor; biz de varız!” 
Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüeller olarak gerçeğiz ve bu toplumun bir parçasıyız. Varlığımızı inkâr ederek bizleri sosyal ve politik hayattan kovanlara HAYIR! diyoruz. “Bu toplumda sadece heteroseksüeller yaşamıyor; biz de varız!” 

Heteroseksüel olmadığımız için öldürülmek istemiyoruz – yaşam hakkı istiyoruz! 
Toplumsal hayatın her alanına eşit katılmamızı sağlayacak yasal güvence için Anayasa’da Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliğinin Tanınmasını istiyoruz. 

Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Ayrımcılığına Hayır! 

Homofobi ve Transfobiye Son!