1. ENGLISH
Haberler > Antalya’da ’erkeklik’ tartışılacak

Antalya’da ’erkeklik’ tartışılacak

4 Ocak 2012

 Perşembe, 01 Ekim 2009


Akdeniz Üniversitesinde, 15- 17 Ekim tarihleri arasında, "Küreselleşen Dünyada Beden ve Erkeklik" konulu uluslararası sempozyum düzenlenecek.

Sempozyumun koordinatörlüğünü yürüten Akdeniz Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden Doç. Dr. Esma Durugönül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada yıllardır "Kadın ve Beden" konusunun tartışılmakta olduğunu, erkekliğin ise geri plana itildiğini söyledi. 

Doç. Dr. Durugönül, 1980’li yılların başından beri gerek dünya ülkelerinde gerekse Türkiye’de "erkeklik ve beden" ile de ilgilenilmeye başlandığını belirterek, "Ekonomide, medyada ve hatta bilimde erkek egemen olduğu için yakın tarihe kadar kadın bedeni ön plana çıkıyor, kadın bedeni metalaştırılıyordu" dedi. Bu yıllarda erkek bedeninin de sosyolojinin ilgi alanına girmesinin, küreselleşmenin etkisiyle Türkiye’den de hızla algılandığını ifade eden Doç. Dr. Durugönül, "bunda 12 Eylül 1980 darbesinin de etkisinin olduğunu, işkence, cezaevi, ezilmek ve küçümsenmek olgularını en çok erkeklerin ağır şekilde yaşadığını" kaydetti. 

Doç. Dr. Durugönül, Yrd. Doç. Dr. Gönül Demez, araştırma görevlileri Meral Gülkaya Timurturkan ve Cihan Ertan’ın da organizasyon komitesinde yer aldığı sempozyumun amacının, erkeklik ve beden sosyolojisi alanında çalışan araştırmacıları bir araya getirmek, bu alanlardaki yeni yaklaşımları tartışmaya açmak ve farklı kültürlerden söz konusu konulara ilişkin bakış açılarının ve birikimlerin paylaşılacağı bir platform yaratmak olduğunu belirtti. 

Erkeklik konusunda dünyanın önde gelen isimlerinden Dortmund Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Michael Meuser başta olmak üzere Almanya, Hollanda, Danimarka, İngiltere ve Tunus ile Türkiye’den bilim insanlarınınn bildiri sunacağı sempozyuma, eşcinsellerin kurduğu, merkezi Ankara’da bulunan KAOS GL Derneği’nin bir temsilcisinin de katılacağı bildirildi. 

Sempozyumda, "Toplumsal Cinsiyet ve Beden Politikaları", "Aidiyet, Kimlik, Temsil Bağlamında Erkeklik", "Eğitim, Beden ve/veya Erkeklik", "İnsan Hakları ve Yurttaşlık Bağlamında Erkeklik", "Etik, Beden ve/veya Erkeklik", "Spor, Beden ve/veya Erkeklik", "Tüketim Kültürü, Beden ve/veya Erkeklik", "Medyada Beden ve/veya Erkeklik", "Globalleşme Bağlamında Beden ve/veya Erkeklik", "Göç, Beden ve/veya Erkeklik", "İktidar, Beden ve/veya Erkeklik" konuları ele alınacak.