1. ENGLISH
Haberler > Kaos GL Gönüllüleri Okuma Grubu Oluşturuyor

Kaos GL Gönüllüleri Okuma Grubu Oluşturuyor

13 Aralık 2011
Kaos GL gönüllü grubu, Temmuz ayından itibaren “Erkek dediğin NE ola ki?” adı altında “okuma” toplantıları düzenliyor. Yarınki ilk buluşmada okuma grubunun ilk makalesi Serpil Sancar’ın “Erkeklik” kitabından.
“Bir grup Kaos GL gönüllüsü olarak “Erkek dediğin NE ola ki?” diye sesli düşünmeye, tartışmaya ve okumaya başlıyoruz” denilen çağrı ile ilk buluşma yarın (12 Temmuz), Ankara’da, Cafe Das’da, saat 19:00’da başlayacak.
Okuma grubu, erkekliğin farklı veçheleri üzerine okuma ve tartışma yapmayı planlıyor: “Kendi varoluşlarımız üzerinden ‘erkek olmama’yı tartışmak istiyoruz; kendi erkekliklerimizle de yüzleşerek ‘erkek olmama’yı öğrenmenin yollarını arıyoruz.”
 
Okuma grubu düzenli toplanacak
Yapılan çağrıda, okuma grubunun düzenli olarak toplanacağı belirtildi.
 
“Daha önce muhtelif ortamlarda defalarca sorduğumuz, kendi aramızda gelişigüzel akıp giden tartışmaların uğramadan edemediği bu soruyu kendi başına bir buluşma başlığı ve tartışma konusu haline getirmenin değerli olacağını düşündük.”
Erkekliğin farklı veçheleri üzerine okuma ve tartışma yapmayı planlayan grup, “erkek olmama”yı ele alıp kendi erkeklikleriyle yüzleşmeyi hedefliyor.
 
“Söze ‘Erkeklik’in biyolojik bir tanımlama olmadığını, toplumsal olarak kurulmuş ve çeşitli toplumsal pratiklerle tekrar tekrar üretilmekte olan bir anlam dünyasına karşılık geldiğini söyleyerek başlıyoruz. Heteronormatif bir toplumsal yapıda erkek egemen dilin ‘biyolojik’ ‘erkek’ ve ‘biyolojik’ ‘kadın’ özneleri olarak kurulduğumuzu; bize ‘erkeklik’in, ‘delikanlılık’ın, ‘adam olma’nın ve bunlarla beraber üretilen bir ‘kadın’lığın öğretildiğini biliyoruz.”
 
Okuma grubunun ilk makalesi Serpil Sancar’ın “Erkeklik” kitabından
İlk hafta için bir başlangıç olarak Serpil Sancar’ın “Erkeklik: İmkansız İktidar” kitabınının syf:15-46, “Giriş” ve “Erkekliğin Toplumsal İnşasını Anlamak” bölümleri okunacak.
 
Ayrıntılı okuma listesini daha sonra netleştirecek okuma grubuyla ilgili gelişmelerhttp://www.facebook.com/event.php?eid=119356108155559 takip edilebilir.
 
Yer: Cafe DAS (Marmara Sokak 46/2 Kolej/Ankara)
Tarih/Saat: 12 Temmuz Salı · 19:00 – 21:00
 
Not: Çalışmalar, Murat Tosyalı’ya aittir